Zapis tekstowy nagrania wywiadu
Zapis tekstowy nagrania wywiadu udzielonego radiu Parada w dniu 17 października 2020 roku przez Dyrektora Departamentu Geodezji, Kartografii i Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
— Gościem Radia Parada jest Andrzej Dziubiński-Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Geoportal Województwa Łódzkiego to mapowy portal internetowy przedstawiający dane o województwie łódzkim. Do kogo ta strona jest skierowana?
— To jest takie bardzo szerokie pytanie. Nie lubię tego stwierdzenia, ale czasami mówię, że jest skierowana dla wszystkich, ponieważ oprócz wielu informacji przydatnych profesjonalistom, urzędnikom, naukowcom, czy też studentom, Geoportal Województwa Łódzkiego zawiera też wiele map, informacji, które mogą zainteresować każdego człowieka, każdego obywatela.
— Teraz strona internetowa pojawiła się w nowej odsłonie.
— Od niedawna dostępna jest w internecie nowa, czytelna strona startowa Geoportalu Województwa Łódzkiego. Dostępna pod dotychczasowym adresem: geoportal.lodzkie.pl. Ona umożliwia łatwiejsze wyszukiwanie interesujących nas tematów, łatwiejsze dotarcie i wybór. Ta nowa strona, a także rozwój geoportalu, który nastąpił w ostatnim czasie, nie byłby możliwy bez wsparcia Pana Andrzeja Górczyńskiego, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, który bezpośrednio nadzoruje nasz Departament i działania związane z Geoportalem Województwa Łódzkiego.
— Jakie dane obejmuje portal?
— Myślę, że geoportal kojarzy nam się przede wszystkim z danymi geodezyjnymi, z danymi topograficznymi, z działkami, ze zdjęciami lotniczymi. Natomiast chciałem zwrócić uwagę na ten inny aspekt Geoportalu Województwa Łódzkiego, czyli te mapy, które być może trudno znaleźć w innych miejscach w internecie. Nie są tak łatwo dostępne, a myślę, że mogą być bardzo ciekawe dla wielu osób. Dla przykładu podam mapę prezentującą produkty wysokiej jakości, czyli produkty, których jakość i wyjątkowe cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Takie jak np. miody, napoje, produkty mięsne, sery i inne produkty mleczne, czy wyroby piekarnicze i cukiernicze, które związane są z konkretnymi miejscami w naszym województwie, z konkretną miejscowością, gminą, regionem, i tylko w tych miejscach mogą być dostępne. Natomiast ich jakość jest potwierdzona i bardzo wysoka.
— Jakie nowości pojawiły się na Geoportalu?
— Jak wejdziemy na stronę Geoportalu: geoportal.lodzkie.pl, widzimy tam od razu nowe treści, ponieważ oznaczone są taką żółtą szarfą, z napisem „Nowość”. Tutaj chciałbym wskazać przede wszystkim mapę związaną z atrakcjami geoturystycznymi województwa łódzkiego. Jest to interesująca mapa. Z tego względu, że geoturystyka związana z geologią nie jest bardzo rozpowszechniona, a jest bardzo ciekawa. Znajdziemy na tej mapie informacje takie jak: obiekty wodne, np.: źródła, głazy narzutowe, ciekawe elementy rzeźby terenu, jak np. wzgórza, jaskinie, ale też wystawy, muzea poświęcone tematyce geologii. Myślę, że teraz, szczególnie w tym trudnym okresie związanym z pandemią COVID, warto poświęcić chwilę czasu przed komputerem, znaleźć interesujące miejsca i być może wykorzystać w tym okresie, kiedy już będziemy mogli przemieszczać się swobodniej, bez ograniczeń.
— Istnieje także aplikacja mobilna Geoportalu Województwa Łódzkiego, co ona umożliwia?
— Tak oczywiście. Geoportal Województwa Łódzkiego posiada również aplikację mobilną. Jest to aplikacja dedykowana do korzystania na smartfonach, czyli ona powoduje, że łatwiej jest korzystać z mapy Geoportalu na urządzeniach mobilnych. Ze strony startowej jest bezpośredni link do pobrania aplikacji. Łatwo ją też również wyszukać, ale chciałem tutaj w tym momencie wskazać, że nie tylko aplikacja mobilna. Również bezpośrednio na stronie startowej, niektóre mapy oznaczone są symbolem smartfona. Wówczas, bez instalowania aplikacji mobilnej, również płynnie można korzystać na urządzeniach mobilnych.
— Dziękuję za rozmowę.
— Dziękuję.